Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Францію знову підпалили…

Понад мільярд євро — у таку суму оцінює збитки від масових заворушень організація Medef, що об'єднує найбільших працедавців країни

Наслідки заворушень у паризькому передмісті Нантере. Саме там поліціянт застрелив водія-підлітка, який, попри законну вимогу правоохоронця, не зупинив автівку. Фото AFP
Наслідки заворушень у паризькому передмісті Нантере. Саме там поліціянт застрелив водія-підлітка, який, попри законну вимогу правоохоронця, не зупинив автівку. Фото AFP

Під час насильницьких протестів на вулицях французьких міст, основна хвиля яких тривала кілька тижнів, хулігани розтрощили й пограбували понад 200 крамниць і близько 300 банківських відділень, спалили понад 5 тисяч автомобілів… Загальні збитки економіки Франції значно перевищать мільярд євро, адже величезного удару зазнала її туристична галузь. Чимало туристів, які планували цьогоріч провести відпуску в цій країні, тепер точно передумають. Ну хто захоче їхати до Парижа чи Марселя, де все палає і вибухає? Хто захоче, аби під час подорожі до романтичного міста кохання його побили, зґвалтували й пограбували?

Суди не встигають виносити вироки…

Масові вуличні заворушення спалахнули у багатьох містах Франції (зокрема, у Парижі й Марселі) після того, як від пострілу поліціянта загинув 17-річний Наель, батьки якого — вихідці з Марокко й Алжиру. Правоохоронець наказав неповнолітньому водієві зупинити авто, яким той керував, але підліток чомусь не відреагував… Поліціянтові, який застрелив Наеля, прокуратура висунула звинувачення у вбивстві.

Учасники вуличних заворушень, які тривали по всій Франції кілька тижнів (зараз хулігани трохи стишилися, але безлади де-не-де тривають), підпалювали автівки, грабували крамниці, руйнували державні установи, школи тощо. «Багато будівель зруйновано, — розповідають західні журналсти. — Деякі вулиці взагалі не прохідні, бо через пожежі поплавився асфальт». Осередків загоряння було понад 12 тисяч…

Під час найактивнішої хвилі безладів у Франції було затримано 3486 осіб, інформує тамтешнє МВС. 808 правоохоронців поранені, хулігани напали на 269 відділень поліції і жандармерії. Учасники заворушень спалили 5892 автомобілі й пошкодили (підпалили або зруйнували) 1105 будівель, зокрема, понад 150 міських ратуш і чимало культурних осередків.

Громадський порядок на вулицях французьких міст намагалися захистити одночасно до 45 тисяч (!) правоохоронців. Дісталося їм нівроку… Як інформує видання Le Parisien, у столичному регіоні Іль-де-Франс офіцера поліції, який повертався додому, побила банда з п’яти осіб. Зловмисники викрали у нього мобільний телефон і портфель з документами (табельної зброї поліціянт при собі не мав).

Затриманих учасників безладів так багато, що французькі суди не встигають виносити вироки у їхніх справах. Наприклад, за останні три дні найактивнішої хвилі заворушень поліція затримала понад 3 тисячі вуличних хуліганів (зокрема, близько тисячі неповнолітніх), а суди, хоча працювали у «швидкісному» режимі, винесли вироки лише 374 із них…

Що думають про увесь цей бардак французи?

Вуличних хуліганів (переважна більшість із них — діти іммігрантів із Північної Африки) громадяни аж ніяк не підтримують. За даними опитування центру Elabe для телеканалу BFM, 90% респондентів переконані: хулігани використали смерть нещасного Наеля як привід для масових заворушень. Ті ж 90% французів засуджують руйнування будівель, а 89% - напади на поліцію.

Відповідаючи на запитання про причини вуличної агресії, 66% французів назвали відсутність батьківського контролю за неповнолітніми учасниками безладів, а 55% згадали про недостатньо суворе, на їхню думку, законодавство. При цьому 71% опитаних цілком довіряють поліції.

До речі, для поліціянта, якого звинувачують у навмисному вбивстві 17-річного Наеля, французи зібрали за тиждень 1,47 мільйона євро, повідомляє Reuters. Для порівняння: збір коштів для родини застреленого поліціянтом Наеля приніс за той же тиждень 352 тисячі євро.

І що планує робити французька влада?

Середній вік учасників масових вуличних заворушень у Франції становить 17 років, більшість з них — неповнолітні. За словами прем'єр-міністерки Франції Елізабет Борн, міністерство юстиції має намір дозволити штрафувати батьків тих підлітків, які беруть участь у безладах, зокрема, нищать комунальне й приватне майно.

Праві партії Франції вимагають припинити виплату фінансової допомоги батькам неповнолітніх хуліганів. Але такі пропозиції правиці критикують представники лівих партій… Тим часом власники крамниць, розташованих на околицях великих французьких міст (саме там зазвичай живуть родини іммігрантів із Північної Африки), скаржаться на знищення своїх бізнесів і безпорадність влади. Як місцевої, так і центральної…

Не дивно, що ситуацію, яка склалася, намагаються використати радикальні ліві й праві політики. Зокрема, екскандидатка у президенти Франції від ультраправого «Національного об'єднання» (колишній «Національний фронт») Марін Ле Пен закликала владу «порвати з анархістською імміграцією»…

Тим часом глава уряду Елізабет Борн піддала критиці лівацьку партію «Нескорена Франція» і ультраправе «Нацоб'єднання». На думку Борн, «упереджена» оцінка заворушень, до якої вдаються крайні політичні сили, є «інструменталізацію драми»…

Та хто би сумнівався, що це «інструменталізація»… Так виглядає, що на тлі масових безладів за участю вихідців із Північної Африки антиіммігрантська риторика Ле Пен матиме великий успіх. І це зовсім не тішить, адже ця політикиня стоїть не лише на антиіммігрантських, а й на виразно проросійських позиціях…

Макрон хоче заблокувати соціальні мережі

На зустрічі з мерами французьких міст президент Емануель Макрон запропонував заблокувати соціальні мережі. Зрештою, під час заворушень мережеві платформи видалили кілька тисяч агресивних дописів і кількасот акаунтів, розповів під час виступу в Сенаті міністр цифрової трансформації Жан-Ноель Барро. За його словами, уряд попередив соціальні мережі про «зобов'язання видаляти контент, який заохочує до насильства», і запропонував сенаторам створити робочу групу з контролю соцмереж.

Парламентська опозиція відразу звинуватила президента у намаганні запровадити у вільній і демократичній Франції цензуру…

«Певні функції соціальних мереж можуть бути призупинені, — не здається речник французького уряду Олів'є Веран. — Наприклад, геолокація, яка дозволяє молодим людям збиратися поблизу пожеж у громадських місцях».

Схожі новини