Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Картини Івана Турецького продані ще до того, як він їх намалював!

Встигнути в останній вагон… Це встигла відвідати персональну виставку в Home of Arts Lviv унікального художника Івана Турецького в останній день експозиції!

Фото автора
Фото автора

Як не дивно, це була найбільша персональна виставка митця за його творчу карʼєру. Попередня велика персональна виставка була в 2019 році у Швейцарії…

Іван Турецький унікальний тим, що його роботи не те, що не залежуються у майстерні, вони продані ще до того, як він їх намалював! Так-так. Попит перевищує пропозицію. Тому зібрати його картини для персональної виставки вкрай важко — вони переважно зберігаються у приватних колекціях по цілому світу. Але власники галереї - Ярема Шпарик і Василь Турецький (племінник художника) вирішили, що хоча б раз чи максимум вдвічі на рік організовувати в галереї персональні виставки знаних художників. Стартувати вирішили з виставки Івана Турецького. Була єдина «невеличка» проблема — вмовити майстра намалювати нові картини. І це було найскладніше, бо такі творці, як Іван Турецький, малюють лише, коли мають натхнення, ідею, свою філософію…

Але вмовили. Понад рік художник працював для цієї експозиції. Намалював 13 нових картин… Загалом на виставці було представлено 24 твори. Решта організатори взяли з приватних колекцій.

Іван Турецький працює у стилі абстракції та кубофутуризму. Але у всіх його творах можна розпізнати задум. Якщо уважно вдивлятися в картину, ви зрозумієте, що хотів сказати художник. Чим або ким надихнувся. Наприклад, є у нього серія робіт під назвою «Парфуми».

На виставці були представлені три картини з цієї серії (дві з них вже продані). Історія створення цієї серії дуже цікава. Першочергово він надихнувся книгою «Парфумер» Зюскінда, яка справила на митця сильне враження. А викристалізувалася ідея під час епідемії коронавірусу, коли люди, що хворіли, втрачали нюх. Тоді художник подумав, а що як таке станеться, що люди вже ніколи не зможуть відчувати запахів… Тому вирішив, що яскравий запах парфум треба зафіксувати на полотні! І справді на картинах така яскрава і контрастна гра фарб, що хочеться підійти ближче і вдихнути аромат…

Кожен твір Івана Турецького — це якась сильна його асоціація. Наприклад, є картина, яка асоціюється з вечорами, коли їздив на відпочинок за кордон. Роботи в зелених тонах — проєкція на парки, на ландшафтний дизайн, якими захоплюється.

Мою увагу особливо привернула робота «Володар світла». На картині чітко проглядається фігура. Ніяк не могла «зловити», кого вона мені нагадує. Запитала хлопців. Кажуть, у кожного своя асоціація. Одні бачать фігуру Святого Петра, інші, що це молодий Тарас Шевченко… Коли я вдивилась, мені нагадало постать Вʼячеслава Чорновола. Сам художник, виявляється, надихнувся скульптурами Пінзеля…

Виставка називається «Магія кольору». Іван Турецький обожнює яскраві кольори. Щоб підсилити сприйняття його творів, організатори виставки придумали креативний хід. Після перегляду всіх робіт при звичайному світлі, вони пропонують подивитись на них при зміненому світлі. І живопис наче оживає. Такий ефект виникає завдяки плавному переходу спектра світла, коли кольори поглинають одне одного. І це справді виглядає як магія…

Схожі новини