Передплата 2024 ВЗ

«Працював водієм у мера Херсона. Після „договорняку“ з Арахамією став керівником області…»

Що стоїть за загадковою смертю колишнього голови Херсонської ОВА Геннадія Лагути?

Фото vikna.if.ua
Фото vikna.if.ua

У потоці гарячих новин не загубилася і ця, трагічна, яка стосується життя/небуття політичної «еліти». За загадкових обставин помер колишній голова Херсонської обласної військової адміністрації - 49-річний Геннадій Лагута. Його смерть викликає багато запитань. Наближені до покійного люди кажуть, що чиновника довели до смерті, тиснули на нього психологічно, і через це він, мовляв, вчинив самогубство. Поліція відкрила кримінальне провадження, опрацьовує різні версії, у тому числі - про умисне вбивство. Що не кажіть: загибель колишнього високопосадовця, людини у розквіті сил — надзвичайна подія.

Наковтався пігулок, бо не міг пережити пресингу?

Про зникнення Геннадія Лагути його дружина повідомила у правоохорон­ні органи ще 13 вересня. А через три дні колишнього голову ОВА знайшли у безпомічному стані біля гаражів у Солом’янському районі столиці. Госпі­талізували, але не врятували — у лікар­ні він помер. Є інформація, що покійний самостійно звів порахунки із життям. Начебто наковтався пігулок, які сам собі придбав, — доза була смертельною…

Що змусило керівника органу дер­жавної влади достроково заверши­ти земний шлях, піти на такий ради­кальний крок? Найчастіше у Києві й на Херсонщині схиляються до того, що колишній чиновник не міг пережити звинувачень на свою адресу — про те, що це він начебто своєю бездіяльністю у перші дні широкомасштабного втор­гнення росії в Україну «здав» Херсон­ську область ворогові. Власне через це його нібито у липні того року і було усу­нуто з посади. А згодом був ще один удар — Лагуті оголосили підозру за зви­нуваченнями у підробці документів і шахрайстві. Підозрювали в оборудках із чужим авто…

Версію про доведення до самогуб­ства поширив депутат Херсонської об­ласної ради Сергій Хлань. За його сло­вами, центральна влада вирішила перекласти на Лагуту власну вину за провали в обороні півдня країни у кінці лютого — на початку березня 2022 року, що й призвело до швидкої окупації ре­гіону. Хлань виправдовує Лагуту, каже, що той у складній ситуації робив усе що міг. А усунувся від вирішення ситуа­ції насправді нібито центр. За словами Хланя, якому за життя скаржився Лагу­та, керівництво країни після вторгнен­ня росії ігнорувало свого представни­ка у Херсоні, три дні не відповідало на його дзвінки…

Альтернативне бачення цих подій в іншого колишнього керівника області - Бориса Сіленкова, голови Херсонської ОДА у часи президента Віктора Ющенка.

Не зробив того, що вимагав секретний циркуляр у сейфі…

— Чи міг Геннадій Лагута вчинити самогубство? — найперше запитали ми у пана Бориса.

— Я добре знав цього чоловіка. За ха­рактером він був боягузливим. А така людина ніколи не робитиме щось зі со­бою, не ковтатиме якісь пігулки…

Через своє боягузтво 24 лютого 2022 року, у перший день великої війни, Ген­надій Лагута покинув область і зробив таку заяву (цитую мовою оригіналу): «Я под это не подписывался!» (є свідки цієї заяви). Тобто керівник області фактично вмивав руки, самоусувався від надзви­чайної ситуації, що склалася у той час на Херсонщині…

Щодо заяви депутата Сергія Хланя, який виправдовує Геннадія Лагуту. Між ними були тісні зв’язки. Коли розпоча­лася війна, Хланя мобілізували до вій­ська, у 124-у бригаду Тероборони. Мав бути там і далі. Однак коли Геннадій Ла­гута через війну перебрався у Кропив­ницький і частково забрав туди деякі служби обласної адміністрації, то при­значив Хланя своїм радником, надав йому «бронь» від війська. І так цей депу­тат покинув ЗСУ, фактично втік із армії.

— Як Геннадій Лагута потрапив у ко­ридори влади?

— Колишній голова Херсонської ОВА раніше працював у правоохоронних ор­ганах, був міліціонером. Потім — водієм у міського голови Херсона Ігоря Колиха­єва (нині мер Херсона перебуває у ро­сійському полоні. — І. Ф.) На виборах у Верховну Раду кандидатом у народні депутати по округу № 184 від виконав­чої влади було висунуто тодішнього го­лову ОДА Сергія Козиря. Ігор Колихаєв вклав у цей округ до трьох мільйонів — і виставив на вибори свого водія, Генна­дія Лагуту. Треба віддати належне меру: технологічно він перегравав представ­ника центральної влади Козиря. За всі­ма рейтингами, передвиборчими соцо­питуваннями перемагав саме Лагута…

Шляхи міського голови Херсона Колихаєва і майбутнього голови обласної держадміністрації Лагути тісно перетиналися. А тепер розійшлися. Колихаєв – у російському полоні, Лагута – у морзі...
Шляхи міського голови Херсона Колихаєва і майбутнього голови обласної держадміністрації Лагути тісно перетиналися. А тепер розійшлися. Колихаєв – у російському полоні, Лагута – у морзі...

І тут пана Колихаєва запрошують до Києва, на розмову до одного з найближ­чих соратників президента — Давида Арахамії. У столиці відбувся «договор­няк» про те, що Колихаєв знімає Лагуту з виборів, і це дає змогу виграти пере­гони представнику влади Козирю. А по­тім Лагуту указом президента призна­чають головою Херсонської ОДА. Так і було зроблено. Обидві сторони цієї обо­рудки в одному з київських ресторанів випили горілочки з коньячком, віскі, і у такий спосіб відзначили «договорняк»…

Заради об'єктивності скажу: Козир, як народний депутат від «Слуги наро­ду», багато робить для наших людей. Громада від його депутатства не про­грала. Але Лагута у крісло голови Хер­сонської ОДА потрапив нечесно, так би мовити, технологічно, завдяки кулуар­ним домовленостям Колихаєва. Піс­ля цього мер Херсона повністю контр­олював виконавчу систему. В обласній раді об'єднав свій блок «Нам тут жити» із представниками «ОПЗЖ», а також із блоком майбутнього колабораціоніста Сальда — і утворив більшість, контролю­вав всю обласну раду.

— Як Геннадію Лагуті працювалося головою ОДА?

— Якихось особливих досягнень у нього не було.

— Зі своїм досвідом роботи у пра­воохоронних органах Лагута міг би якось налагодити систему оборо­ни області від агресора у перші дні вторгнення…

— Як мовиться, я за цією партою си­дів. Свого часу працював головою ОДА, знаю обсяг його повноважень. Ніхто не каже, що голови обласних адміністра­цій повинні керувати армією, що Лагута мав зупинити ворога, керувати оборо­ною Херсонської області. Але у кожно­го голови ОДА у сейфах завжди лежав пакет документів про те, як діяти у пері­од надзвичайних ситуацій — як і стихій­ні лиха, війна до них належала. У цих до­кументах розписано всі дії виконавчої влади під час НС — зокрема, щодо ева­куації населення, матеріально-техніч­ного забезпечення ЗСУ. Голова Херсон­ської ОДА Геннадій Лагута повинен був, першою чергою, відповідно до циркуля­рів із грифом «секретно», забезпечити евакуацію з інтернатів дітей-сиріт — він цього не зробив, бо втік. Лагута повинен був забезпечити евакуацію всіх облас­них архівів — він теж цього не зробив, бо втік. Лагута повинен був вивезти музей­ні цінності, експонати — не зробив цьо­го, бо втік.

І головне. У функції обласної вико­навчої влади входило матеріально-тех­нічне забезпечення 124-ї бригади Теро­борони з її двома тисячами військових, резервістів, тих, які проходили навчан­ня на Херсонщині. Є інтерв'ю комбри­га цієї бригади Дмитра Іщенка про те, що він звертався по допомогу в облас­ну адміністрацію — тільки Лагути там уже не було. Іщенко казав, що просив маши­ни, щоб взяти зі складів зброю для обо­рони Херсона. Але транспорту йому не дали…

Протягом останніх шести місяців я пу­блічно звертався на Банкову, у слідчі ор­гани: чому не відкрито справу щодо Ла­гути і голови обласної ради Самойленка, які на початку війни проігнорували лю­дей, не забезпечили їх евакуацію? Коли орки зайшли, то вивезли з наших інтер­натів у росію 245 дітей, пограбували і вивезли до себе всі музеї, архіви. Я ви­магав притягнути керівників області до відповідальності, але Київ цього не ро­бив. І не робить.

Загадкові оборудки з машиною

— Кажуть, покійний Лагута фігуру­вав у справах про шахрайство, під­робку документів…

— Колишня дружина херсонського мера Колихаєва написала заяву у полі­цію, що вона нібито продала Лагуті ма­шину за підробленими документами. Тобто, що насправді вона не продавала машину, а Лагута підробив документи і викупив машину.

І тут швидко закрутилася вся силова машина. Від переляку Лагута швидень­ко ліг у лікарню. Слідчі приходили до ньо­го у лікарняну палату, брали пояснення. Відкрили провадження про шахрайство, про те, що він за заниженою ціною купив цю машину…

— Ваша версія щодо причин смер­ті Лагути? Навіщо він ковтав надмір­ну кількість пігулок?

— Я нічого про це не можу сказати. Не­хай розбираються слідчі…

P. S. Юристи стверджують, що у разі доведення в суді вини у шахрайстві, під­робці документів, Геннадію Лагуті загро­жували до 12 років позбавлення волі і конфіскація майна.

Схожі новини