Передплата 2024 ВЗ

Британія та ЄС узгодили умови торгівлі після Brexit

  • 24.12.2020, 18:35
  • 543

Напередодні Різдва Велика Британія і Європейський Союз погодили історичну угоду про торговельні відносини після завершення перехідного періоду Brexit

Про це оголосив британський уряд у своїй заяві, повідомляє The Guardian.

За тиждень до закінчення перехідного періоду ЄС і Велика Британія поклали край суперечкам із приводу умов двосторонньої торгівлі після Brexit.

31 грудня 2020 року Велика Британія виходить з єдиного ринку з ЄС. Натомість Британія увійде в групу третіх країн для ЄС.

«Угода — фантастична новина для сімей і компаній в усіх частинах Великої Британії. Ми підписали першу угоду про вільну торгівлю, засновану на нульових тарифах і нульових квотах, яка коли-небудь була досягнута з ЄС», — сказано в заяві.

Сторонам вдалося досягти домовленості лише за тиждень до кінця перехідного періоду, який почався на початку цього року. Британія вийшла з ЄС рік тому, але до 31 грудня залишалася на єдиному ринку ЄС, а також на неї поширювалися інші європейські правила.

Без цього договору відносини між ЄС і Британією з 1 січня регулювалися б правилами Світової організації торгівлі з відповідними тарифами та перепонами на кордонах.

Основним каменем спотикання протягом багатьох місяців було питання вилову риби у британських водах і доступ до них країн ЄС. Британія наполягала на тому, щоб з 1 січня контролювати вилов риби у своїх водах і утримувати більшу частку улову, ніж при чинній системі квот. Але Євросоюз хотів поетапно впровадити нову систему рибальства на більш тривалий період і зберегти більший доступ до вод Британії для човнів із Франції, Іспанії та інших країн-членів.

Угода дозволить мінімізувати перешкоди для бізнесу та мандрівників по обидва боки Ла-Маншу та обмежить економічну шкоду для економік, які зазнали втрат через пандемію COVID-19.

Читайте також: Більшість британців вважає, що Кремль втручався в референдум щодо Brexit

Пізня домовленість щодо угоди означає, що парламентська ратифікація до кінця року неможлива, і тому йдеться про «тимчасове застосування» угоди з 1 січня.

Документ має бути перекладений всіма офіційними мовами країн ЄС. Крім того, він має бути ухвалений британським парламентом, Європарламентом і національними парламентами країн-членів.

Британська Палата громад, імовірно, проведе екстрене засідання наступного тижня, а Європарламент голосуватиме за текст вже у січні.

Схожі новини