Передплата 2024 «Добрий господар»

В Україні зросли тарифи на воду: чому ціни змінюються залежно від регіону і скільки платитимемо

  • 11.02.2020, 11:15
  • 1 431

Від 1 лютого у середньому вартість кубометра подачі і відводу води зросла на 15-20% залежно від регіону України.

Найдорожчу воду споживають у Запорізькій області, найдешевшу — у Луцьку, Чернівцях і Львові. Як формуються тарифи на воду і чому ціни інколи різняться втричі — у сюжеті ТСН.

Мешканці Запорізької області споживають найдорожчу в Україні воду — у середньому майже 55 гривень з ПДВ за куб води. Директор запорізького обласного водоканалу Сергій Басанський каже, що в окремих районах вартість ще вища: «Під 100 гривень — Розівка, 80 з гаком — Куйбишеве, під 40 було б Дніпрорудному. Василівка була б десь 36».

Причин високої ціни на воду кілька. По-перше, в області, де розташоване Каховське водосховище, більшість населених пунктів бере воду з артезіанських свердловин з глибини понад 300 метрів. Саме тому, щоб її підняти, витрачають багато електрики. Воду доводиться переганяти на великі відстані. Крім того, на вартість впливає водовідвід.

«У нас, напевно, практично всі очисні споруди (їх п'ять штук), зокрема, поля фільтрації мого віку, мої однолітки. Тобто їм під 50 років по суті», — каже Сергій Басанський.

Втричі дешевша вода у Луцьку. За постачання і водовідведення з новими тарифами містянам доведеться заплатити 21 гривню. Тут також воду добувають з-під землі. Утім, на відміну від Запорізької області, її нікуди не переганяють і споживають, так би мовити, на місці.

«У Луцьку найнижчий тариф тому, що не багато міст мають 100% підземний водозабір. В нас вся вода в місті Луцьку підземна, йде зі свердловин. Вона є хорошої якості. Тільки є надлишковий вміст заліза, який ми забираємо. Відповідно, її підготовка — вона менше вартує», — пояснив директор КП «Луцькводоканал» Віктор Гуменюк.

У водоканалі кажуть, що витрачати доводиться лише на електрику, зарплати робітників і зовсім трохи на реагенти. За мірками України — це все дуже скромно.

«Вода, як продукт, на сьогоднішній день для населення є безкоштовною. Тариф на послуги водопостачання водовідведення — це всього на всього тариф на доставку цієї води, на її підготовку, доставку, сантехнічне обладнання відповідного споживача. Така ж ситуація у водовідведенні», — додав Гуменюк.

«Київводоканал» у сітці тарифів перебуває десь посердині. Тут платять понад 23 гривні за куб. Воду в місто підприємство бере переважно з річок Дніпро та Десна. Добувають, але значно менше, і артезіанську воду. Тож на тариф більше впливає заробітна плата робітників.

«Від нас тікають працівники. Вони не можуть працювати відповідно на цю заробітну плату. Ми маємо тримати соціальні стандарти. Зварювальники поїхали першими. Потім поїхали слюсаря. Зараз молодших інженерів не вистачає для аварійних бригад», — пояснив генеральний директор ПРАТ «АК «Київводоканал» Дмитро Новицький.

У столиці теж звертають увагу на зношеність інфраструктури. Тут порахували, що дві третини перебувають в аварійному стані, а тому навіть той тариф, який зараз є, хочуть підвищувати. «Без цих грошей ми не зможемо розвиватися. Ми не зможемо модернізуватися. Не можемо рухатись вперед», — каже Новицький.

Схожі новини