Передплата 2024 «Добра кухня»

Умілі господарі женуть з нього самогон, а сільські модниці миють у ньому волосся

Тим, хто втомився від буденної суєти, раджу зняти ці стреси мандрівкою до березневого лісу. Година прогулянки у ньому поверне вам душевну рівновагу…

Один з генераторів весня­ного настрою — березовий сік. Склянка живильного напою з березового лона краще від всяких там «кока-кол» втамує спрагу, додасть бадьорості. Ков­тнувши цього добра, відчуваєш, що набрався неабиякої сили від землі своєї, як писав незабутній Іван Якович, всеплодющої мате­рі…

Найкраще, кажуть фахівці, пити березовий сік свіжим. Ми­нулої неділі одним махом перехи­лив півлітровий слоїк цього ледь солодкого тоніку — і немовби кри­ла дістав! Неспроста сільські жін­ки заготовляють цього добра до півтораста літрів на сезон — щоб пригощати своїх роботящих чо­ловіків під час садіння картоплі, косовиці, заготівлі дров. «Запо­єм п’ють» сік з берези міські гості.

Багато хто присмачує бере­зовий сік лимоном, апельсином, кмином, шипшиною, барбарисо­вими і дюшесовими цукерками. Мої знайомі, додавши підсмаже­ного ячменю і сушениць з яблук, продукують з нього квас. Дехто навчився робити березовий са­могон. Окремі сільські модни­ці, розчарувавшись у бальзамах, споліскують своє волосся бере­зовим соком…

Для багатьох заготівля бере­зового соку — бізнес. За 40-лі­тровий бідон цього добра на ба­зарах беруть 80 грн. З однієї дорослої берези можна націди­ти за добу три літри соку. На Во­лині, Поліссі, Буковині проводять промислову заготівлю березо­вого соку. Деякі обласні лісгос­пи запасають його по 600−800 тонн. Після переробки відправ­ляють у вітчизняні торгові мере­жі і на експорт.

За циркулярами, аби добу­ти собі з білокорої красуні бере­зового соку, треба отримати до­звіл, так званий лісовий квиток. Хто це правило зігнорує, ризикує заплатити штраф від 340 до 1360 грн. за кожне пошкоджене дере­во — відповідні попередження еко­інспекція уже озвучила. Та згада­ний циркуляр виконує рідко хто. Тисячі людей, не питаючи ні у кого дозволу, ідуть заготовляти сік. То­чать його навіть у міських парках. Добрі господарі роблять це аку­ратно, делікатно, так, щоб не за­шкодити дереву. Не рубають з плеча сокирою по стовбуру, по­слуговуються свердлом. Після за­вершення сокозбору отвір заби­вають кілочком, що не дає березі виснажитися, запобігає захворю­ванню дерева.

Вирушаючи по березовий сік, не забувайте і ви бути чемними ді­тьми нашої «всеплодющої мате­рі»…

Тернопільська область

Схожі новини