Передплата 2024 «Добрий господар»

Молодий Мазепа — третій кут любовного трикутника

В останні дні старого року заньківчани порадували театралів прем’єрою вистави «Мазепа» за поемою Юліуша Словацького у постановці Федора Стригуна

Вистава не виправдовує очікувань глядача, не знайомого з творчістю класика польської літератури Юліуша Словацького. Ми звикли до героїчного трактування постаті видатного гетьмана України Івана Мазепи. Тому глядачі, ідучи на «Мазепу» Словацького, відповідно і налаштовуються, а отримують… любовну історію, учасником якої ненароком стає молодий Іван Мазепа.

Юліуш Словацький створив дві драми, в основі яких істо­рія Мазепи: першу — 1834 року, яку сам згодом знищив, другу — 1839 року написав у Парижі. То був єдиний твір поета, поставлений за його життя на сцені.

Драма Словацького «Мазепа» за­снована на історичних реаліях. Голо­вний герой — молодий Іван Мазепа, паж і королівський придворний — у майбут­ньому козацький гетьман. Дія відбува­ється у XVII столітті у замку воєводи, якого відвідує король Ян II Казимир зі своїм почтом. Тридцятирічний Мазепа, шляхетний, хоч необачний, був втягне­ний у похмуру драму, в якій рушійними силами є боягузтво короля, шалене ко­хання юного Збігнєва до мачухи Амелії та сліпа ненависть його батька — воєво­ди. Честь не дозволяє Мазепі, який став свідком кохання, розкрити всі обстави­ни «забороненого кохання», що нара­жає його на жорстоку помсту магната. У кульмінаційній сцені його за розпоря­дженням ревнивого воєводи замурову­ють живцем. Однак навіть перед лицем жахливої смерті він не видає таємниці нещасних закоханих, яким щиро спів­чуває. В останню мить його за наказом короля розмуровують.

«Ця вистава про те, як старше по­коління іноді не розуміє молоді, — роз­повідає Федір Стригун. — Юліуш Сло­вацький зумисне зобразив Мазепу 30-річного, адже він писав п’єсу про кохання та молодість, і, як у хоро­шого драматурга, у нього „політика — контрабанда на сюжеті“. Її можна простежити поміж перипетій сюжету. Драматург акцентує: якщо дурна вла­да, від цього насамперед страждати­ме народ. Адже гонор та особисті ін­тереси ніколи не можна ставити вище інтересів своєї нації, бо тоді держава приречена»…

«Мазепа» Словацького викликав за­цікавлення і в українських письмен­ницьких колах. Переклад українською у 1926 році здійснив Микола Зеров. На українській сцені ця вистава впер­ше йшла у театрі Миколи Садовського, а роль Мазепи виконував Лесь Курбас.

P. S. Актор Олесь Федорченко, який піс­ля страшної ДТП проходить реабілі­тацію у військовому госпіталі, вчить роль… Його колеги вірять, що незаба­ром Олесь повернеться на рідну зань­ківчанську сцену, можливо, саме у ролі Мазепи…

Схожі новини