Передплата 2024 ВЗ

То не ялинкова іграшка — осина хатка!

Термін існування «паперового» гнізда невеликий — лише один сезон

Оси ще ті архітектори! Фото НПП “Сколівські Бескиди”
Оси ще ті архітектори! Фото НПП “Сколівські Бескиди”

Знайомий готував горище батьківської хати у селі до зими, зносив туди зі свого саду волоські горіхи. Аж раптом зі стриху почувся стурбований вигук — і пан Петро швиденько спустився по драбині вниз. Налякав цього чоловіка «приклеєний» до балки величезний, немовби з пергаменту, кокон-гніздо, що його за літо збудували оси…

Щоб уникнути укусів комах, господар покликав сусіда, який колись працював рятувальником. Той одягнув на голову захисну маску, плащ хімзахисту, зняв і помістив «дзиґу» у велике відро й виніс до лісу — хай там собі небажані гості шукають притулку…

Оси квартирують у найбільш несподіваних місцях. Можуть облаштувати своє житло у норі, що її вирили лисиці, під дашком, під захищеним від дощу ліхтарем. Головне, щоб довкола було сухо і затишно.

Працівники Національного природного парку «Сколівські Бескиди» надибали цей осиний «гуртожиток» на ялині — комахи звили собі гніздо, подібне до того, яке роблять синиці-ремези. Здалеку здається, що на цьому хвойному деревці хтось почепив оригінальну новорічну іграшку…

Як і з чого оси споруджують свої оселі? Цікаві подробиці розповіли фахівці «Сколівських Бескидів»:

«Оси позбавлені можливості виробляти віск, натомість наділені здатністю з допомогою щелеп самостійно виготовляти «папір» для будівництва свого житла. Комаха сідає на деревину, спльовує певну кількість власного секрету, під впливом якого верхні тканини розріджуються. Оса чіпляє верхній шар потужними щелепами, ніби зішкрібаючи її. Коли набирає потрібну кількість, вирушає у місце, де будує свою хатку. Там повторно пережовує цю грудочку і рясно змочує своєю слиною. Далі комаха сідає на край комірки гнізда і притискає цю грудочку, розтягуючи її. Надалі прикріплює такі смужки одну до іншої, формуючи паперову стінку.

Осине гніздо може мати різне забарвлення — від сірого до коричневого. Все залежить від того, з якого дерева було взято будівельний матеріал".

Природоохоронці кажуть, термін існування такого «паперового» гнізда невеликий — лише один сезон. Через тонкість його стінок майже всі члени осиного сімейства з настанням холодів гинуть. Або ж стають здобиччю своїх ворогів — найперше птахів.

Схожі новини