Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Півстолітній ювілей унікальної перемоги «Карпат»

50 років тому «зелено-білі» завоювали Кубок СРСР

У суботу, 17 серпня, виповнюється пів століття з часу завоювання львівськими «Карпатами» одного з найпочесніших трофеїв радянського футболу — Кубка СРСР. Унікальність цієї події у тому, що українська команда 1969 року вперше (і, як потім з’ясувалось, востаннє) в історії цих змагань підкорила кубкову вершину, виступаючи не у вищому дивізіоні.

Кубковий шлях «Карпат-69» розпочався у Жданові, ниніш­ньому Маріуполі. Після вольо­вої перемоги над місцевим «Азов­цем» (2:1) львівська команда на шляху до фіналу в напружених по­єдинках перемагала одеський СКА (1:0), єреванський «Арарат» (2:1, вольова вікторія, ще й у додатко­вий час), одеський «Чорноморець» (2:0), воронезький «Труд» (1:0) і ми­колаївський «Суднобудівник» (2:0).

У фіналі на московському Цен­тральному стадіоні імені Леніна («Лужники») на «Карпати» чекав ростовський СКА. Старший тренер «Карпат» Ернест Юст виставив та­кий склад на фінальний матч: Ві­ктор Турпак, Іван Герег, Ростислав Поточняк, Петро Данильчук, Вале­рій Сиров, Лев Броварський, Во­лодимир Данилюк, Володимир Булгаков, Янош Габовда, Ігор Куль­чицький (капітан) та Геннадій Ли­хачов. Психологічна перевага була на боці молодої львівської коман­ди, адже гравцям після поразки від старших за рангом армійців ніх­то особливо не дорікав би. На ста­діоні зібралися близько 60 тисяч глядачів. Добре відчувалася неса­мовита підтримка вболівальників «Карпат», які гучно співали «Всюди буйно квітне черемшина…».

Перші хвилини гри виявилися для «Карпат» нервовими. На 20-й хвилині армієць Зінченко дальнім ударом відправив м’яч у правий від львівського воротаря кут воріт. Проте згодом «Карпати» оговтали­ся. Іще до перерви могли відзначи­тися Габовда та Данилюк, який влу­чив у штангу.

У другому таймі ростовці, мож­ливо, трохи недооцінили «Карпа­ти»… Форварди львів’ян раз за ра­зом заплутували високорослих захисників СКА. На 62-й хвилині Броварський посилає м’яч верхом у штрафний майданчик, де Габов­да, ледь торкаючись його головою, спрямовує «круглого» до Лихачова, а той лівою ногою скеровує м’яч у верхній кут — 1:1. Для Лихачова, якому напередодні тієї гри випо­внилося 23 роки, це був шостий по­спіль кубковий матч, у якому він не покидав поле без забитого голу.

Уже через чотири хвилини Га­бовда в черговий раз виграє по­вітряну дуель і відправляє м’яч у те вільне місце, куди стрімко на­бігає Булгаков. Удар останньо­го був точним і, як виявилось, переможним — 2:1. Армійці, що­правда, потім забили гол, але бо­ковий арбітр Хярмс зафіксував положення поза грою у Проску­ріна, і головний арбітр Круашвілі гол скасував. Історична перемога «зелено-білих»! «Карпати» стали третім українським клубом, після «Динамо» та «Шахтаря», які з куб­ковим трофеєм зробили коло по­шани на московських «Лужниках».

У львівському аеропорту не було де стати ногою, вболіваль­ники, що зустрічали «Карпати», потовкли всі клумби. До центру автобус з футболістами добирав­ся десь дві години. Матеріальне заохочення кубкових героїв було за нинішніми мірками скромним. Вручили кожному гравцеві по 300 рублів, спортивному костюму та радіоприймачу. Кожен з футбо­лістів мав також і по маленькому кубковому жетону-пам'ятці.

Серед учасників кубкового фі­налу півстолітнього ювілею до­чекалися п’ятеро — Кульчицький, Данилюк, Поточняк, Лихачов і Сиров. Також дочевся кубкового ювілею тренер тодішніх «Карпат» Юрій Сусла, а також гравці, які ви­ступали за львівську команду на початкових стадіях кубкового ро­зіграшу-1969 — Богдан Грещак, Михайло Лупол, Юрій Бондаренко та Роман Покора.

13 вересня 2003 року, в рамках святкування 40-річчя «Карпат», на львівському стадіоні «Україна» було встановлено пам’ятну баре­льєфну арку, присвячену здобут­тю «Карпатами» Кубка СРСР. До 40-ліття кубкової звитяги «зеле­но-білих» 2009 року було виготов­лено копію кришталевого Кубка, яка займає почесне місце у клуб­ному музеї «Карпат». До 50-річчя ж кубкового тріумфу випущений фотоальбом «Кубок у Львові» (ав­тори — Ігор Кульчицький, Юрій На­заркевич, Олександр Паук).

Вшанування кубкових ветера­нів «Карпат» планується у неділю, 25 серпня, коли «зелено-білі» на стадіоні «Україна» в рамках чем­піонату України прийматимуть лу­ганську «Зорю» (початок — 17.00).