Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Євросоюз дав Україні гольовий пас

Захід РОБИТЬ УСЕ, аби полегшити Україні набуття асоційованого членства з Євросоюзом

Про це свідчить «пробачення» їй деяких обов’язкових умов, за яких можливе підписання відповідного документа на листопадовому саміті Східного партнерства у Вільнюсі. З 11 раніше висунутих вимог (а на початку їх було 19) список завдань для української влади зменшили до п’яти. Якщо на Банковій не скористаються такою поблажкою, про справжність її євроінтеграційних намірів говорити уже не доведеться...

Серед п’яти остаточно сформульованих пунктів вимог ЄС на першому місці — звільнення з тюрми Юлії Тимо-шенко. Європа непохитна у своїй вимозі випустити на волю українського екс-прем’єра, яку, як підтвердив Європейський суд з прав людини, кинули за ґрати за політичними мотивами.

Інша вимога — необхідність прийняття закону про прокуратуру, який цей орган з радянського перетворював би у європейський (кажуть, у парламенті вже лежить законопроект про ліквідацію півтора сотні підрозділів ГПУ).

Комісія ЄС з питань розширення і європейської політики сусідства, яку очолює чех Штефан Фюле, наполягає, щоб українські парламентарії привели до європейських стандартів виборче законодавство. Воно зокрема має унеможливити непривабливі події, які відбувалися на жовтневих виборах до Верховної Ради. Четвертою вимогою якраз є проведення виборів у «проблемних» округах ще у цьому році, в ідеалі — до вільнюського саміту.

Насамкінець, Європа хоче, щоб українська влада кардинально змінила бізнес- та інвестиційний клімат, встановила чіткі ринкові правила гри для підприємців і не порушувала їх.

За три місяці, що залишилися до вільнюського форуму, справитися і з цими, значно послабленими, «домашніми завданнями» буде непросто. Тим більше, що великим бажанням виконати їх наші керманичі не горять (якби мали таку мету, то провели би позачергову сесію Верховної Ради для ухвалення євроінтеграційних документів). Попри все це, у дипломатичних кулуарах можна почути таке: якби на Банковій спромоглися виконати перший пункт цих умов (щодо Тимошенко), Євросоюз готовий закрити очі на неповноту виконання інших вимог…

Європа дала Україні, образно кажучи, гольовий пас. У цій ситуації не скористатися ним, «не забити гола» означало би втратити історичний шанс, який дається рідко. Інша така нагода трапиться нескоро. Політики, від яких залежить «взяття європейських воріт» (а ці люди дуже люблять футбол, особливо на «Донбас Арені»), повинні пам’ятати, як чинять уболівальники, коли форварди улюбленої команди з одного метра не потрапляють у порожні ворота…

Схожі новини